весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону

Розділ: суспільство
Автор: "Україна-Центр"
Дата: 9 червня 2016 року
Документ знаходиться за адресою:
http://old.kirovograd.net/society/2016/6/9/stara_shema_novi_masshtabi.htm
Стара схема, нові масштаби?

У Світловодську - новий майновий скандал зі старим корінням. Після того як місцеві депутати вирішили відремонтувати покрівлю на одному з адміністративних будівель, на поверхню сплив факт, що місту воно вже не належить. Секретар міської ради говорить про злочинній схемі і змову.

Об'єкт, про який йде мова, дуже «не простий». У підвалі адмінбудинку - бомбосховище, там знаходяться командний пункт на випадок війни та інші комунікації, про які міські чиновники не хочуть навіть говорити публічно, підсумовуючи: це стратегічно важливий об'єкт, соціально значимий для міста.

Стара схема

Секретар світловодської міськради Юрій Сапьянов, депутат трьох скликань, добре пам'ятає хронологію подій, що призвели до ситуації з відходом стратегічного об'єкта в приватні руки.

- Я називаю це злочинною схемою за попередньою змовою банкірів, депутатів (міської ради. - Авт.), які були в більшості, - говорить він. – Дали на сесії десь в 2006 році згоду на отримання кредиту для поповнення оборотних коштів комунальному підприємству «Світловодський міський водоканал». Через два тижні були внесені до цього рішення зміни - про відкриття кредитної лінії в розмірі 2 мільйонів для цього підприємства.

За словами Сапьянова, банк, в якому брався кредит під заставу міського майна - того самого «будинку з секретними комунікаціями», не визначався на конкурсі, а був обраний той, керівником якого був депутат міської ради. Не проводився навіть формальний тендер. На той момент балансова вартість будівлі становила 7,4 млн. грн. Запам'ятайте цю цифру.

- Два роки водоканал не робив ніяких зусиль з погашення кредиту. Це робилося, я так розумію, для того, щоб забрати заставне майно, як це було іпотечним договором прописано, - вважає секретар міськради. - Ще одна була мотивація: щоб погасити борги, міська рада через два роки дав дозвіл на продаж металевого каналізаційного колектора протяжністю 22 кілометри, який відводив стічні води за межі Світловодська, в Полтавську область. Цей колектор «порізали», за якоюсь тіньовою схемою продали. Розповідають, що там отримали до 40 мільйонів гривень. Але жодна копійки на погашення кредиту не пішла...

Після виборів 2010 року прийшла нова каденція міської ради. Водоканал до того моменту опинився в настільки глибокій борговій ямі, що витягти його коштом міського бюджету, навіть шляхом підняття тарифів, визнали неможливим. Депутати дали згоду на його приєднання з усіма мережами та обладнанням до обласного комунального підприємства «Дніпро-Кіровоград», яке стало правонаступником, в тому числі за борговими зобов'язаннями. Почалися виплати по тому кредиту, який суд дозволив розстрочити. Але щось знову пішло не так.

- Начебто рішення є, але потім знову якимось дивним чином обласне підприємство відійшло (від цього питання), я так розумію, «завдяки» діям або бездіяльності, я думаю, навмисної, міської ради. Або юридичного відділу - тут, думаю, потрібно розслідування проводити, - упевнений Сапьянов. - Знову «Дніпро-Кіровоград» вийшов з боржників або правонаступників, виявилося, що міська рада своїм майном відповідає за борги.

Кінцівочка, фігуранти

А далі банк «Східно-Європейський», в якому брався кредит, збанкрутував. Варто зазначити, що на момент виділення грошей під заставу міського майна одним з керівників структури був депутат міської ради Світловодська від Соцпартії Анатолій Кочерга. У відкритих джерелах можна знайти згадки про нього і як про заступника голови ради акціонерів, і як про главу правління АКБ «Східно-Європейський». Також він був членом депутатської комісії міськради з питань місцевого господарства і комунальної власності. У 2007 році Кочерга навіть отримав номінацію «Меценат року» на міському конкурсі «Людина року». Щоправда, в повідомленнях про це його вже називають членом наглядової ради державного «Укрексімбанку».

У збанкрутілий банк прийшов Фонд гарантування вкладів і на торгах продав всі борги компанії «Брокінвестгруп». «Брокінвестгруп», в свою чергу, виставляє на продаж приміщення вже згаданої стратегічної адмінбудівлі. Але вже не за первісною оціночною вартістю, пам'ятайте – сім з половиною мільйонів, а майже вдвічі дешевше – за 4,378 млн, та ще з можливістю зниження ціни. Притому, що за час, що минув з моменту оцінки, в будівлю вкладалися міські гроші. Зокрема, була проведена заміна вікон, всередині постелений ламінат тощо.

Оголошення про торги з'являється в газеті «Демократична Україна», керівник компанії «Брокінвестгруп» Ігор Шевченко починає торги, в ході яких робиться 92 (!) кроки в бік зниження - до 433 тисяч гривень. Саме за цю суму будівлю реальною вартістю близько 8 мільйонів купує якась Катерина Шевченко, можливо, просто однофамільниця... Тут же якийсь чоловік на прізвище Гузовский подає судовий позов про скасування результатів цих торгів, що складається з трьох формальних пропозицій. Суд йому, природно, відмовляє, тим самим юридично визнаючи торги такими, що відбулися «правильно».

- Тут, напевно, є злочин і змова, тому що 92 кроки на зниження за один день, ви розумієте, - каже Юрій Сапьянов, відзначаючи, що листи для реагування вже направлені правоохоронцям і прокуратурі. - Може, ми на сесії виділимо гроші і за ці 433 тисячі викупимо у цій Катерини Шевченко наше адміністративне приміщення як соціально важливе для міської громади, і міська громада, напевно, має першочергове право на викуп. Це як крайній варіант, якщо не буде порушено кримінальну справу. Тоді всі ці фігуранти можуть бути притягнуті до відповідальності. І майно повернеться громаді в рамках кримінального провадження.

Про те, що перспектива кримінального розслідування є, можуть побічно свідчити і інші факти. Справа в тому, що повний тезка Ігоря Валерійовича Шевченко, керівника компанії «Брокінвестгруп», що так спритно продала комунальну будівлю за 5% реальної вартості, фігурує в іншому епізоді, пов'язаному з міським майном Світловодська, але зовсім в іншій якості.

- З'ясовується, що Ігор Шевченко подав до міської ради заяву про закріплення земельної ділянки за приміщенням гуртожитку, яке належало одному з великих підприємств - радіозаводу «Олімп», - каже Сапьянов. - Хоча я пам'ятаю, що ми 4 роки тому, згідно з рішенням суду та письма арбітражного керуючого, взяли в комунальну власність на сесії цей гуртожиток. Але документи чомусь 4 роки лежали в ЖКГ, десь там «ховалися». Я як секретар міськради підняв питання, і ми зареєстрували цей об'єкт нерухомості за міською радою, внесли до Єдиного реєстру, тільки зараз. А там, виявляється, арбітражний керуючий - той же самий Шевченко. Вот такой вот замкнуте коло.

Але і це ще не все. За даними сайту uabiz.org, ТОВ «Брокінвестгруп» зареєстровано у Сумах, на вулиці Лесі Українки, 14, директор - Шевченко Ігор Валерійович, вид діяльності, увага: надання послуг у рослинництві. У той же час в реєстрі судових рішень можна знайти масу справ про банкрутство, в яких фігурує арбітражний керуючий з тими ж ім'ям, прізвищем та по батькові, зареєстрований за тією ж адресою в Сумах. «Брокінвестгруп» згадується також в торішньому повідомленні «Економічної правди» про завершення ліквідації одеського «Соцкомбанку» як компанія, якій передані активи та боргові зобов'язання ліквідованої структури. Незручні питання, думається, напрошуються самі собою, причому вже не Світловодського і навіть не кіровоградського обласного рівня...