весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону

Розділ: новини стисло
Дата: 7 червня 2010 року
Документ знаходиться за адресою:
http://old.kirovograd.net/shortly/2010/6/7/u_vilshanci_vidkrili_pogruddja_vidatnomu.htm
У Вільшанці відкрили погруддя видатному болгарському поету. У районному центрі Вільшанка за ініціативи Асоціації болгар України відкрито погруддя видатному болгарському поету, публіцисту та громадському діячу другої половини ХІХ століття Христо Ботеву, - kr-admin.gov.ua.

У відкритті пам'ятника Христо Ботеву взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Болгарія в Україні Димитр Владимиров, президент Асоціації болгар в Україні Антон Кіссе, делегація з Республіки Болгарія на чолі з мером міста Алфатар Радкою Желєвою, представники районної влади, болгарських національно-культурних організацій, громадськості регіону, а також делегації із Запорізької та Одеської областей.

Христо Ботев (1849-1876 рр.) – громадський діяч, поет і публіцист, центральна фігура національного відродження Болгарії.

Народився у місті Калофері в сім'ї педагога Ботева Петкова. У 1863-66 роках перебував в Україні, вчився в Одеській гімназії. Потім працював учителем у селі Задунаївці (тепер Арцизький район Одеської області).

У 1867 році повернувся на батьківщину, але через переслідування емігрував до Румунії. Брав активну участь у Болгарському революційному русі, який очолив з 1875 року.

Вважається, що 21 травня (2 червня за новим стилем) 1876 року Христо Ботев був поранений турецьким снайпером і практично відразу ж помер.

Літературна спадщина Христо Ботева різноманітна й багата (поезії, оповідання, публіцистичні статті, фейлетони, послання, листи). Перший вірш – «До моєї матері» (1867). У поетичних творах (їх всього 20) Ботев оспівував любов до батьківщини, бойовий дух болгарського народу у боротьбі з турецькими загарбниками (незакінчена поема «Гайдуки», вірші «Елегія», «Боротьба», «Хаджі Димитрій», «Патріот», «На смерть Василя Левського»).

Українською мовою твори Христо Ботева перекладали П.Грабовський, В.Сосюра, П.Тичина, а Л. Дмитерко присвятив національному герою Болгарії п'єсу.