весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону

Розділ: новини стисло
Дата: 1 квітня 2010 року
Документ знаходиться за адресою:
http://old.kirovograd.net/shortly/2010/4/1/velikodnii_stil_podorozhchav_na_20_proc_.htm
Великодній стіл подорожчав на 20%! 2010 року витрати українців до свята Великодня зростуть, щонайменше, на 20%.

Зокрема, середня ціна на найбільш затребуваний продукт - курячі яйця - щонайменше на 75% вища, ніж рік тому, пише "Економічна правда" з посиланням на тижневик "Коментарі".

Саме настільки зросла оптова відпускна ціна на яйце із птахофабрики, досягши 8-8,05 гривні за десяток (без урахування вартості коробки). Роздрібні ціни стартують від 9,6-9,7 гривні за десяток.

Хоча на деяких столичних ринках уже зараз нереально знайти яйця, дешевші ніж 11 гривень за десяток, зазначає видання.

Водночас, за прогнозом генерального директора Союзу птахівників Олександра Бакуменка, до середини травня ціни на яйця впадуть, приблизно, на третину від їхнього поточного рівня.

Споживання яєць протягом того місяця, на який припадає Великдень, оцінюється в межах 15% від річного обороту - це приблизно 2 млрд. штук. Отже, при середній ціні 1 грн. за яйце виторг виробників від продажу курячих яєць повинен скласти близько 2 млрд. гривень.

Паски в 2010 році, за оцінками пекарів, подорожчали в середньому на 13%, порівняно з квітнем 2009 року. Причина - у відчутному зростанні цін таких складових пасок як цукор, масло і яйця.

Крім того, практично за останні три місяці на 8-10% збільшилися ціни на борошно: вищого ґатунку - до 2200 гривень за тонну, першого - до 1920 гривень за тонну.

За даними видання, промислові хлібозаводи, пекарні торговельних мереж і міні-пекарні приватних підприємців у 2010 році випечуть від 1,2 до 1,5 тис. тонн різноманітних пасок. У грошовому вираженні обсяги святкових продажів складуть приблизно 35-45 млн. гривень.

Крім того, відзначає видання, традиційно напередодні Великодня на 10-20% піднімаються роздрібні ціни на м'ясо, хоча у сільгоспвиробників вони залишаються порівняно стабільними: свинина другої категорії (жива вага) - 15-15,5 гривні за кілограм, яловичина (жива вага) - у середньому по Україні приблизно 13 гривень за кілограм.

У цей період очікується і збільшення продажів овочів і фруктів (в межах 15-20%).

Найвідчутніше збільшується споживання огірків і томатів, які до самого Великодня українці традиційно майже не купують.

"Зараз томати й огірки на 30-40% дорожчі, ніж торік, переважно через те, що Великдень у 2009 році настав пізніше", - пояснив керівник "АПК-Інформ: овочі й фрукти" Андрій Ярмак.

Існує й інша причина різкого зростання цін - передсвятковий період збігся з масовим виходом на ринок тепличної продукції (огірків і томатів) українського виробництва.

За інформацією "АПК-Інформ: овочі й фрукти", тепличний огірок в опті коштує 16-20 гривень за кілограм, тепличний томат українського виробництва - близько 19-22 гривень за кілограм, у той час як імпортну продукцію можна купити за 12-14 гривень за кілограм.

І хоча наявність імпортних овочів деякою мірою стримує ціни усередині країни, споживачі, за даними Ярмака, віддають перевагу вітчизняній продукції.

Після Великодня ціни на вітчизняні помідори-огірки можуть знизитися у середньому на 20-30%.