весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону

Розділ: новини стисло
Дата: 25 березня 2010 року
Документ знаходиться за адресою:
http://old.kirovograd.net/shortly/2010/3/25/stabilni_i_spravedlivi_pensiyi_.htm
Стабільні і справедливі пенсії – соціальний обов'язок держави! На адресу редакції "весь Кіровоград" надійшла заява Політвиконкому Народної Партії з приводу пенсійного забезпечення.

У заяві йдеться:

У першому кварталі 2010 року стабільність і своєчасність пенсійного забезпечення опинилася під загрозою. За даними Міністерства фінансів, дефіцит Пенсійного фонду становить 29,8 млрд гривень. У результаті виникла цілком реальна проблема затримок із виплатою пенсій. Особливо ж гостро це питання стоїть перед тією категорією громадян, для яких пенсія – єдине джерело доходів. Адже ці люди найбільше залежать від своєчасності виплати пенсії.

Літні люди, які заслужили право на допомогу і підтримку держави важкою працею і всім своїм життям, не повинні рахувати копійки в очікуванні, коли відповідальні за це органи спроможуться виплатити їм пенсію. Тому не можна допустити зривів у системі держфінансів. Обов'язок влади – забезпечити своєчасність усіх соціальних виплат, передусім пенсій. Задля цього, в першу чергу, потрібно у найкоротший термін розробити та прийняти Державний бюджет на 2010 рік. Гроші мають виділятися згідно із законом, а не у «ручному режимі». Також слід акумулювати необхідні грошові резерви на рахунках Пенсійного фонду, щоб ліквідувати загрозливий для стабільності і своєчасності пенсійного забезпечення дефіцит.

Разом з тим дедалі більшої актуальності набуває питання відновлення справедливості при визначенні розмірів пенсій. Дивною та нецивілізованою виглядає ситуація, коли мінімальна пенсія становить 695 гривень, а максимальна сягає 46 тис. грн., перевищуючи мінімальну у 66(!) разів. Середній же рівень пенсій у грудні 2009 року складав 999,4 гривні. У той же час пенсіонери з числа колишніх працівників Кабміну отримують у середньому понад 10 тис. грн, а народні депутати – 15443 гривні на місяць.

Такий величезний розрив між сумами пенсій пересічних громадян та чиновників вищого рівня є абсолютно неприродним для країни, яка декларує прихильність до європейських цінностей. Так, у країнах Європейського Союзу співвідношення мінімальної та максимальної пенсії становить у середньому 1:5, а у Франції взагалі – 1:2, причому мінімальна пенсія там є не нижчою, ніж 700 євро і нараховується у розмірі щонайменше 50% від середньої зарплати протягом 11 останніх років трудового стажу. У Німеччині ж і Данії мінімальна пенсія перевищує 800 євро на місяць. У Великій Британії ця сума є дещо нижчою і становить 600 євро. Причому варто наголосити, що мова тут лише про державні виплати, у той час як більшість європейців додатково отримують гроші з приватних пенсійних фондів.

Україна має прагнути до європейського рівня соціального, у тому числі пенсійного, забезпечення. Першочергове завдання влади на цьому шляху – встановлення справедливого співвідношення мінімальних та максимальних пенсій, яке слід законодавчо визначити на рівні 1:5. Справедливість при нарахуванні пенсій і стабільність їх виплати має стати одним із ключових пріоритетів державної соціально-економічної політики. Адже літні українці заслуговують на реальну підтримку з боку держави.