весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону

Розділ: новини стисло
Дата: 23 лютого 2010 року
Документ знаходиться за адресою:
http://old.kirovograd.net/shortly/2010/2/23/znikla_z_postamentu_kirovogradska.htm
Зникла з постаменту кіровоградська «Катюша»! Символічно, що саме в день, коли держава святкує День захисника Вітчизни у Кіровограді по вулиці Короленка, тимчасово демонтували пам'ятник радянським артилеристам, який у народі називають просто «Катюша», - повідомляє кореспондент сайту "весь Кіровоград".

Цей пам'ятник нагадує всім, хто його бачить про ті далекі часи, коли радянські воїни-герої відважно захищали кіровоградську землю від німецьких загарбників.

Нещодавно виконавчий комітет Кіровоградської міськради прийняв рішення про надання дозволу обласній громадській організації «Автоветеран» тимчасово зняти з постаменту пам'ятник радянським артилеристам машину БМ-13 (ЗІС-6) «Катюша» для проведення ремонту, а після ремонту встановити її до 25 квітня на постамент.

Кіровоградський міський голова Володимир Пузаков разом з Віктором Ксенічем , начальником управління капітального будівництва особисто спостерігали за процесом демонтажу пам'ятника.

«Катюша» була встановлена на цьому місці 36 років тому і сьогодні, прагнучи продовжити життя цього пам'ятника, було прийнято рішення про його реставрацію. Як розповів керманич міста, до нього звернулись представники громадської організації «Автоветеран», які принесли креслення та макети і переконали, що вони в змозі зробити усі реставраційні роботи. «Цей пам'ятник – це наша історія, яку ми не повинні забувати. Тож поки «Катюша» перебуватиме на реставрації, ми, тим часом, потурбуємося про благоустрій усієї прилеглої території та приведемо до ладу п'єдестал, на який і буде встановлено відновлений пам'ятник радянським артилеристам» - запевнив міський голова Володимир Пузаков.

Cторінками історії БМ-13 (ЗІС-6) І.С. Гвай (дніпропетровець), В.Н. Галковський, А.П. Павленко, А.С. Попов створили багатозарядну пускову установку, змонтовану на вантажному автомобілі. Реактивний снаряд М-13 (132-мм уламково-фугасний снаряд) і пускова установка БМ-13 були прийняті на озброєння артилерії напередодні Великої Вітчизняної війни.

26 червня 1941 року на заводі імені Комінтерну у Воронежі була завершена зборка перших двох серійних пускових установок БМ-13 на шасі ЗІС-6, і тут же прийняті представниками Головного артилерійського управління. Радянська промисловість в липні 1941 — грудні 1944 рр. виготовила близько 30 тис. бойових машин «Катюша» і понад 12 млн штук реактивних снарядів до них (всіх калібрів).

Гвардійський реактивний міномет БМ-13 складається з пускової установки, ракетних снарядів і спеціально пристосованого автомобіля, на якому вона змонтована. Пускова установка кріпилася спочатку на шасі автомобіля ЗІС-6, а згодом і на шасі інших автомобілів.