весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону

Розділ: новини стисло
Дата: 17 вересня 2009 року
Документ знаходиться за адресою:
http://old.kirovograd.net/shortly/2009/9/17/svoboda_zbiratime_koshti_na_pamjatnik.htm
"Свобода" збиратиме кошти на пам'ятник холодноярському отаману! Кіровоградщина пам'ятає трагічні і невимовно героїчні сторінки історії спротиву українського селянства більшовицько-російській окупації України 20-х років ХХ століття.

Значні події відбувалися на території Олександрівського, Знам'янського, Новомиргородського, Кіровоградського, Олександрійського, Петрівського та інших районів області.

Дуже тривалий час старанно замовчувалася і приховувалася владою історія людей, наших з вами земляків, захисників Вітчизни, якими б пишалася будь-яка інша держава, повідомляє прес-служба Кіровоградського відділення ВО "Свобода" сайту "весь Кіровоград"

Одним із таких героїв, вповні не реабілітованих ні морально, ні юридично є останній отаман Холодного Яру, отаман Степової дивізії Кость Блакитний ( Костянтин Юрович Пестушко).

У 1919-1920 роках серед селян ширилось розчарування в соціально-економічній політиці більшовиків, зміцнювалось розуміння їх дій як окупації та пограбування України. 12 травня 1920 року насильно мобілізовані більшовиками сільські юнаки не з'явилися на пункт призову, а під керуванням Костя Блакитного захопили Кривий Ріг. Після цього повстання поширилось Херсонщиною, нинішньою територією Кіровоградщини та Черкащини ( Холодний Яр).

Серед яскравих епізодів українських визвольних змагань вражає подвиг двадцятидворічного юнака, який зумів зібрати двадцятитисячну дивізію, яка від Херсона до Черкас не знала жодної поразки. Дивує навіть не скільки факт його бойової звитяги, стільки те, що цей юнак зумів прогодувати, вдягнути, забезпечити зброєю двадцять тисяч повстанців! Отамани були організаторами місцевого життя. В їх руках зосереджувалася і військова, і цивільна, і судова влада.

Селяни отаманів часто називали батьками. І, дійсно, вони клопоталися про селян. Захищали їх. Забирали у більшовиків награбоване і віддавали людям. До осені 1920-го року дивізія Костя Блакитного успішно боролася з більшовиками. Для його нейтралізації ЧК розробило спецоперацію. Потрапивши до пастки, К. Блакитний загинув 9 травня 1921 року у рідному селі Ганнівці в бою з підрозділом криворізьких чекістів.

Ці славні сторінки українського повстанства мають стати однією із підвалин патріотичного виховання майбутніх поколінь. Кіровоградська обласна організація Всеукраїнського об'єднання «Свобода» з метою увічнення пам'яті славного лицаря національно-визвольних змагань 20-х років ХХ століття Костя Блакитного ініціює збір коштів на встановлення пам'ятника Герою у селі Ганнівці Петрівського району Кіровоградської області. Просимо долучатися до цієї святої справи всіх небайдужих українців та щиро вдячні тим, хто відгукнеться!

Пожертви можна переказувати на рахунок:
Всеукраїнське обєднання «Свобода» в ЛОФ «Укрсоцбанк»
р/р 26003600274601 ЗКПО 00013215 МФО 325019
(вказувати «Для спорудження памятника К.Блакитному» )
Контактний телефон: 8 066 124 40 20 ( Олександр Ромащенко)