весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону

Розділ: новини стисло
Дата: 14 серпня 2009 року
Документ знаходиться за адресою:
http://old.kirovograd.net/shortly/2009/8/14/nezabarom_155richnicja_z_dnja_narodzhennja.htm
Незабаром 155-річниця з дня народження Марії Заньковецької. У цьому році український театр святкує 155-ту річницю з дня народження легендарної української актриси Марії Заньковецької. Сучасники вважали, що її талант міг би прикрасити навіть найкращу європейську сцену. Та актриса до останніх своїх днів залишалася вірною українській сцені. Декілька сторінок її життя тісно пов'язані і з нашим містом. Саме у Єлисаветграді відбулося сценічне хрещення актриси. До цієї події в обласному художньому музеї підготували невеличку експозицію, присвячену Марії Заньковецькій, - повідомляє &01канал "Кіровоград".&01

Марія Заньковецька народилася в селі Заньки Ніжинського повіту Чернігівської губернії. У 1876 році вона почала працювати у ніжинському театрі. Та сценічний дебют актриси відбувся саме в Єлисаветграді, у першому українському професійному театрі, де керівником був Марко Кропивницький. Там вона зіграла роль Наталки Полтавки.

Усе своє життя Марія Заньковецька не розлучалась з театром. Репертуар актриси налічує більше тридцяти ролей. Її персонажі переважно драматично-героїчні і, водночас, проникнуті запальною комедійністю. Маючи чудовий голос – драматичне сопрано, вона незрівнянно виконувала українські народні пісні.

Марії Заньковецькій першій в Україні присвоєно звання Народної артистки республіки. Її мистецтво високо цінили Петро Чайковський, Лев Толстой, Антон Чехов, Ілля Рєпін та багато інших її сучасників.

На другій картині художника Володимира Федорова Марія Заньковецька зображена в оточені корифеїв українського театру, з якими актриса подорожувала і працювала.

До останніх років життя Марія Заньковецька дбала про становленні нового українського театру.