весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону

Розділ: новини стисло
Дата: 16 квітня 2009 року
Документ знаходиться за адресою:
http://old.kirovograd.net/shortly/2009/4/16/pershi_vitamini_i_pershi_protokoli.htm
Перші вітаміни і перші протоколи у Кіровограді! На кіровоградських ринках та стихійних базарчиках нині можна побачити жіночок, які торгують пучечками зеленого листя черемші. Ця рослина, яка за смаком нагадує часник, має цілющі властивості, адже містить ефірну олію, вітамін С та вітаміни групи В, органічні кислоти, мінеральні солі, - повідомляє Р.К.С. з посиланням на "Вечірню газету".

Та як би не подобалась ця рослина, не варто нею зловживати. Денна норма не повинна перевищувати 15-20 великих листків. При надмірному вживанні може загостритися виразкова хвороба, виникнути головний біль, безсоння. А ще для лікування використовують сік ведмежої цибулі, який вживають 5-7 разів на добу по 10-20 крапель. А щоб запах не створював незручностей, варто додавати краплі у молоко.

Якщо споживання перших весняних натуральних вітамінів додає багатьом здоров'я, то екологи б'ють на сполох. Черемша занесена у Червону книгу та охороняється законом, але в лісах цілеспрямовано знищуються її цілі масиви. Росте вона переважно у хвойних лісах. Досить багато черемші в Західній Україні, в Карпатах. Чим далі на Схід, тим меншим стає ареал її розповсюдження. Але і у нас, на Кіровоградщині, вона росте.

– Сьогодні масово знищують черемшу, – каже завідувач сектора зв'язків із громадськістю та ЗМІ Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області Наталія Кладченко. – Тому фахівці Державної екологічної інспекції щороку проводять операцію «Первоцвіт», яка триватиме до кінця травня. Її спрямовано на припинення торгівлі рідкісними видами ранньоквітучих рослин та рослин, занесених до Червоної книги України. Окрім цибулі ведмежої, під охорону підпадають підсніжник білосніжний, шафран сітчастий, тюльпан дібровний та брандушка різнокольорова. Також масово продають проліски, які, щоправда, не занесені до Червоної книги, але торгівля ними також заборонена. Усі ці рослини можна зустріти на кіровоградських ринках. Їх часто продають викопаними разом із цибулинками, що призводить до знищення популяцій.

Під час проведення операції «Первоцвіт – 2009» державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища спільно з правоохоронцями, представниками громадських організацій та громадськими інспекторами з охорони довкілля проводяться рейди-перевірки в місцях зростання та можливого продажу рослин. На сьогодні вже складено 35 протоколів, які передано на розгляд до місцевих судів. Порушниками виявилися мешканці Криму, с. Богданівки Знам'янського району та обласного центру. Нині рейди тривають. Потенційні торговці первоцвітом знають, що їхні дії суперечать законодавству. Тому вони навчилися «шифруватись», мовляв, товар не мій, господар десь пішов, але я можу продати. (Одна із таких "зашифрованих" точок – просто в центрі міста, біля площі Богдана Хмельницького, інша – на Ковалівці, під аркою між житловими будинками, де черемшу продають по гривні за пучок.) Але на них знаходять управу.

Сума штрафу, що накладається на порушників природоохоронного законодавства – невисока: до 136 гривень. Зрозуміло, що для тих, хто подібний промисел поставив на широку ногу і збирає рослини для масового продажу, подібна міра покарання незначна, а для поодинокого збирача рідкісних рослин – відчутний удар по кишені. Тож чи варто ризикувати власними доходами? Чи не вийде так, що хотів заробити, а «влетів» у копієчку?

Завжди треба пам'ятати, що жодні штрафні санкції не збережуть природу. Це зробить лише людське сумління та турбота кожного окремого громадянина про навколишнє середовище, його багатства та неповторність. Тож не зривайте первоцвіти, не купуйте їх на ринках. Адже якщо не буде попиту, то не буде і пропозиції.