весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону

Розділ: новини стисло
Дата: 16 лютого 2009 року
Документ знаходиться за адресою:
http://old.kirovograd.net/shortly/2009/2/16/naukovii_biblioteci_imeni_chizhevskogo.htm
Науковій бібліотеці імені Чижевського - 110 років! Цими днями виповнилося 110 років Кіровоградській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Дмитра Івановича Чижевського та 70 років звідтоді, як вона отримала статус обласної. Її історія розпочинається від першої Єлисаветградської громадської бібліотеки, заснованої у лютому 1899 року, - повідомляє сайт Кіровоградської ОДА.

Ініціатива створення громадської книгозбірні належить єлисаветградському міському землеміру і, крім того, знаному історику й археологу Павлу Захаровичу Рябкову (1848 – 1927) та видавцеві, публіцисту, видатному земському діячу Півдня України Павлу Олександровичу Зеленому (1850 – 1912). Існувала бібліотека за рахунок приватних пожертвувань. На початок 1900-го року зібрання сягало 2572 примірники. Прогресивна громадськість Єлисаветграда розуміла незаперечну роль публічних бібліотек у розвитку й піднесенні освітнього та культурного рівня населення міста.

У 1919 році один з учасників марксистських гуртків Я. Любарський створив на базі громадської міську бібліотеку, яка утримувалася коштом бюджету Єлисаветграда та його жителів. Фонди формувалися з різних джерел. Чимало цінних книг надійшло в бібліотеку внаслідок жовтневих подій 1917 року. Це конфісковані приватні колекції родин Шимановських, Соколових-Бородкіних, родини Бракер, генерала Самсонова та інших, а також фундаментальних бібліотек різних навчальних закладів Єлисаветграда та книгозбірень громадських установ «Основа», «Просвіта», «Товариства розповсюдження грамотності та ремесел».

Із утворенням у 1939 році Кіровоградської області бібліотека отримала статус обласної. За роки війни чимало цінної літератури було втрачено. Після її закінчення фонди книгозбірні активно зростали за рахунок державного фінансування. У 1948 році вони вже складали 73000 одиниць збереження.

Тривалий час обласна бібліотека займала пристосоване приміщення на вулиці Декабристів. У 1982 році для її розміщення було зведено спеціальну будівлю, розраховану на 1 мільйон 200 тисяч томів.
Із 1993 року за ініціативи колективу бібліотеки вона стала носити ім'я нашого видатного земляка, вченого-енциклопедиста зі світовим ім'ям Дмитра Івановича Чижевського.

Сьогодні Кіровоградська обласна універсальна наукова бібліотека ім.Д.І.Чижевського – це один з визначних культурних центрів і водночас регіональне сховище творів друку, міжобласний депозитарій, науково-інформаційна установа для широкого кола читачів. У їхньому розпорядженні –книги, періодика, аудіовізуальні матеріали.
Особливо цінні видання зібрані у відділі краєзнавчої літератури та рідкісної книги. Це рукописи теологічного й світського змісту, стародруки, серед яких видання І.Федорова, П.Мстиславця та А. Невежі, майже вся продукція друкарні Києво-Печерської лаври, залишки приватних бібліотек польського композитора Кароля Шимановського, генерала О. Самсонова, письменника В. К. Винниченка, філософа Д. Чижевського, родинний архів Флоровських, книжкова колекція О. Б. Ільїна, видання української діаспори та російського зарубіжжя, книги, подаровані Бібліотекою Конгресу США та посольством Японії в Україні.

Маючи універсальний фонд багатьма мовами світу, бібліотека співпрацює із вченими України, а також науковцями Росії, США, Канади, Болгарії, Польщі, Німеччини, Англії та Японії, здійснює книгообмін, наукову, методичну, інформаційну, соціологічну та видавничу діяльність.