весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону

Розділ: новини стисло
Дата: 10 листопада 2009 року
Документ знаходиться за адресою:
http://old.kirovograd.net/shortly/2009/11/10/chi_i_spravdi_molod_pasivna.htm
Чи й справді молодь пасивна?! Упродовж багатьох віків саме молодь була рушійною силою у творенні історії. Однак останнім часом усе частіше чути нарікання, що молодь, мовляв, пасивна, не цікавиться політикою і суспільним життям. Про роль та місце молоді у виборах Президента України йшла мова у бесіді за круглим столом, що була проведена «Фундацією Регіональних ініціатив». У ньому взяли участь представники політичних сил, студентського самоврядування, громадських організацій.

Про молодіжну політичну активність у громадському житті міста та регіону розповів кандидат соціологічних наук доцент КДПУ ім.В.Винниченка Едуард Клюєнко. За його словами, проблема пасивності молоді актуальна не лише для нашого міста чи країни. Це взагалі проблема сучасного суспільства. У Франції, наприклад, молодих людей заохочують іти на вибори концертами, пивом та феєрверками (дуже нагадує наші реалії). Змусити ж молодих людей уважно читати програми кандидатів – безрезультатно. Молодь зазвичай робить вибір емоційно, а не ідеологічно. Однак наша влада вже перетворилася на «телевізійну владу». Якщо раніше кандидати йшли «в народ», то зараз вони звертаються до політтехнологів. І виходить, що ми обираємо не реальну людину, а зрежисований і відфотошоплений образ. Крім того, ті, кого ми обираємо, вже давно втратили репрезентативність: вони представляють не народ, а себе і свій бізнес-клан. Людям нав'язується думка про відсутність вибору – і вони перетворюються на пасивних споживачів «телевізійної влади». Вихід у тому, аби зламати цю систему. Тоді з'явиться новий репрезентативний клас. На думку Едуарда Клюєнка, побачити, що насправді являє собою кандидат, можна лише під час його виходу «в народ», живого спілкування з людьми.

Андрій Кривуляк, працівник відділу внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю ОДА, нагадав, що на ці президентські вибори вперше підуть голосувати люди, які виросли у незалежній Україні. Проте якщо взяти усіх кандидатів, то вони лишаються консервативними. Тому молоді важко сказати: ми підтримуємо саме цього кандидата. І доводиться голосувати за принципом: аби не було гірше. Замість того, щоб було краще. Та й політики не надто переймаються виконанням своїх передвиборчих обіцянок, у тому числі стосовно молоді.

Олександр Дануца, депутат Кіровоградської міськради, переконаний, що у такому ставленні влади до молоді винна сама молодь. Наприклад, за час його депутатства до нього жодного разу не звернулися молодіжні організації чи окремі громадяни з якимись пропозиціями. Молодий депутат навів кілька прикладів європейських країн, де незадоволені тими чи іншими рішеннями влади молоді люди організовували багатолюдні акції протесту.

Однак українська молодь теж не стояла осторонь визначних подій. Про це нагадав Андрій Дробін, депутат Ленінської райради. Це і перше наметове містечко на Хрещатику в 1990 році, і акція «Повстань, Україно!», і «помаранчева революція». Та й у Кіровограді є свої приклади: кілька років тому, коли адміністрації двох кіровоградських вишів хотіли ліквідувати медпункти у навчальних закладах, студенти відстояли свої права.

Володимир Гришко, представник Комітету виборців України, поставив конкретне питання: чому молоді люди не ідуть у виборчі комісії? Це була б не тільки активна участь у виборчому процесі, а й корисний досвід. Він також нагадав, що 30 травня 2010 року відбудуться вибори до місцевих рад. І це шанс для тих, хто хоче щось змінити.

У ході круглого столу повідомили, що з метою ознайомлення із передвиборчими програмами кандидатів у президенти в обласному центрі будуть проведені цікаві заходи. Іще планується випуск трьох номерів молодіжної газети «Меридіан», де у доступній формі будуть викладені програми кандидатів та процедура голосування у вигляді коміксів.

Вікторія ШКАБОЙ, Кіровоградська правда