весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону

Розділ: новини стисло
Дата: 15 жовтня 2009 року
Документ знаходиться за адресою:
http://old.kirovograd.net/shortly/2009/10/15/vidvali_smolinskoyi_shahti_tanut.htm
Відвали Смолінської шахти тануть на очах. Учора, 14 жовтня, на день Покрови, журналісти обласних ЗМІ мали можливість побачити як відбувається переробка уранових відвалів на Смолінській шахті, яка дислокована у Маловисківському районі біля селища гірників Смоліне.

За 35 років від початку видобутку урану гірники змогли пройти не лише більше 250 кілометрів гірничих виробіток у товщі Українського кристалічного щита, але і увіковічнити результати своєї героїчної праці у вигляді відвалу позабалансових руд висотою більше 30 метрів який зайняв 80 тисяч квадратних метрів родючої землі - повідомляє Сергій Полулях.

Директор Смолінської шахти Віктор Коваленко на зустрічі з журналістами пообіцяв відповісти на будь-яке запитання, а відтак не приховував, що вплив відвалів на довкілля досить таки відчутний, за рахунок наявності шматочків невідібраного при видобутку уранової руди, але і перебільшувати небезпеку не варто. Про можливість переробки відвалів вперше задумалися фахівці ДП «СхідГЗК» у 2005 році, хоча багато хто вважав можливість ліквідації відвалів і перспективу видобутку руди без відвальним способом утопією, але, як то кажуть – очі бояться, а руки роблять. І зробили, тобто винайшли сепаратор, який за принципом глибокої радіометричної сепарації дозволяє практично повністю «відстрілювати» шматки руди з промисловим вмістом урану. З часом сепаратори удосконалювали і тепер рудосортувальний комплекс не що інше як справжня збагачувальна фабрика, яка за рік переробляє 600 тисяч тонн відвалів. Таким чином, за півтора року перероблено майже півтора мільйони тонн відвалів, від чого висота гори зменшується просто на очах. Віктор Коваленко каже, що не розраховували на такі високі темпи, але винахід(а саме такий статус має розробка комбінатівських фахівців), постійно удосконалювали і тепер ним зацікавилися представники провідних урановидобувних країн. Між іншим, доки «вони» обіцяють розблокувати програму «Уран» після перемоги на виборах чи виділити необхідні кошти на модернізацію з державного бюджету, кошти на розробку комплексу «Алтаіт» виділяв комбінат, а за кілька років це обійшлося у більш як 25 мільйонів гривень!

Зате є результат. Віктор Коваленко сказав, що діяльність комплексу дозволила видобути таку кількість корисної руди, з якої на гідрометалургійному заводі у Жовтих Водах отримали 200 тонн власне уранового концентрату. Окрім того, в результаті переробки відвалу виходить «чистий» будівельний матеріал, який можна використовувати хоча б і на будівництві доріг, а також матеріал, який повернеться в шахту у вигляді суміші для бетонування порожнин. Фактично колектив шахти не лише отримує додатковий метал, але і за власний кошт рекультивує величезну ділянку степу, на якій пізніше розіб'ють парк.

В перспективі винахід наших вчених і практиків дозволить повністю перейти на безвідвальний видобуток руди, а сепарацію перевести під землю.

Зазначимо, що з наступного року модифікований переробний комплекс почнуть монтувати на Інгульській шахті у Кіровограді, де накопичилося більше 7 мільйонів тонн відвалів, але за кілька років зникнуть і ці рукотворні гори.

На прощання директор Смолінської шахти сказав, що метою зустрічі з журналістами і екскурсії по «Алтаїту» було лише одне – показати, що розмови про можливість ліквідації відвалів – це не пустопорожні балачки, а реальна справа.