весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону

Розділ: новини стисло
Дата: 24 січня 2009 року
Документ знаходиться за адресою:
http://old.kirovograd.net/shortly/2009/1/24/vistavka_reprodukcii_tvoriv_mariyi.htm
Виставка репродукцій творів Марії Приймаченко! 2009 рік оголошено Роком Марії Приймаченко, тому і не дивно, що днями у Кіровоградському обласному художньому музеї відкрито виставку репродукцій творів Марії Приймаченко (1909 – 1997рр.), про що сайту "весь Кіровоград" повідомила Тетяна Ткаченко, директор музею.

Власне, 12 січня 2009 року минуло 100 років від дня народження Марії Оксентіївни Приймаченко (Примаченко) – народного художника України (з 1988року), лауреата Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка (1966р.). Указом Президента України від 21 липня 2008 року № 636/2008 «Про відзначення 100 – річчя від дня народження Марії Приймаченко» визначені заходи серед яких відкриття виставок присвячених Марії Приймаченко.

Довідка: Найбільша частина творчого доробку Марії Приймаченко, близько 650 творів 1936-1987 років, зберігається в колекції Музею українського народного декоративного мистецтва у м. Києві. Народилася художниця в селі Болотня на Київщині, де і провела все життя. Марія Приймаченко дивовижно об'єднала у своїй творчості малюнок і живопис. Це — і живописна графіка, і графічний живопис водночас.

Марія Приймаченко не користувалася «професійними хитрощами»: малювала на звичайному ватмані пензлями фабричного виготовлення, використовувала гуаш, акварель. Перевагу віддавала гуаші, бо саме вона дає соковиту, щільну декоративно виразну пляму з чітким силуетом. Художниця спочатку вела лінію олівцем, якось недбало, «по-дитячому» окреслювала контури зображення, а вже потім упевнено, вправно клала колір.

Естетичний вплив творів Приймаченко часто залежить від невловимих нюансів, що майже не підлягають ні науковому аналізу, ні вислову.
У творчості Марії Приймаченко загалом узгоджуються тематично-сюжетні й орнаментально-декоративні композиції. Загальнолюдська тема боротьби добра і зла наскрізь проходить крізь її мистецтво. Добро у неї завжди перемагає. Тема радості буття поєднується з темою смутку (у багатьох роботах бачимо зображення уквітчаної, увішаної рушниками могили).