весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону

Розділ: новини стисло
Дата: 24 грудня 2008 року
Документ знаходиться за адресою:
http://old.kirovograd.net/shortly/2008/12/24/novorichnii_koshik_za_330_griven.htm
«Новорічний кошик» за 330 гривень! Саме стільки за нашими підрахунками коштуватиме скромний святковий стіл для кіровоградців, - пише газета "Справедливість". Кожен день, що минає, невідворотно наближає нас до Нового року. Приходу 2009-го чекаємо насторожено, адже аналітики прогнозують, що кризові явища в нашій країні набудуть більших масштабів, та головне – ніхто не може сказати, коли дестабілізація почне гальмувати.

Щоб здійснити цінову «розвідку» з прицілом на новорічне меню, підемо в супермаркет. Тут можна купити більшість необхідних продуктів. Цінники під товарами на полицях із товаром починають вимальовувати картину гривневої потреби для зустрічі свята. Той, хто полюбляє так зване шампанське (т. зв., бо справжнього ніхто з нас не пив), має витратити від 12 до 30 грн. (залежно від виробника). Але під дзенькіт келихів із цим напоєм тільки розпочнеться хода свята, а «продовження бенкету» після проводів року старого супроводжуватимуть міцніші напої, найдешевша ціна (за нормальної якості) пляшки тут – 15 грн. Плюс хоча б одна дволітрова пляшка мінеральної води – 3 грн., літрова упаковка соку для дітей – 5 грн. Усе, з напоями покінчено. Тільки на рідинах хоч і по мінімуму, але вже набігло 76 грн.

Йдемо у відділ бакалії. По баночці консервованих зеленого горошку і солодкої кукурудзи треба обов'язково – отже, двічі по 5 грн. Упаковки майонезу, яких потрібно мінімум дві або одну велику, – десь 6 грн. Хотілося б баночку червоної ікри, усе ж Новий рік, але через ціну (50 грн.), мабуть, буде під запитанням. Баночка оливок, які полюбляє все більше українців, – від 7 грн.

Далі. Упаковка твердого сиру (350 грамів) – 15 грн. Напевно, знадобиться паличка копченої ковбаски – ще десь 25–30 грн. А як же без шинки? За 300-грамовий шматочок потрібно заплатити десь 18 грн. А ще шматочок вареної ковбаски для олів'є – ще десятка. Яйця тут дорожчі, ніж на ринку.

От де цінники потішать око, так це над лотками з овочами. Бездоганні капуста білокочанна – 0.99 грн. за кг (для голубців), буряки – 1.05 грн., морква – 1.39. Картопля – 2.15 грн. Усе це можна купувати прямо зараз, до свята овочі і другий для українців хліб долежать. Причому чим більше, тим краще, адже пам'ятаємо, що 2009-й – рік Бика, а ця тварина любить, коли в меню багато рослинної їжі. Ну а для святкового столу порахуємо, що всього цього потрібно по кілограму, а картоплі – можна й три, бо для салатів і печені.

На новорічному столі обов'язково мають бути мандарини й апельсини, вони зараз від 8 до 10 грн. за один кг. Може, ще й парочку бананів? Та ні, подивилася на ціну й перехотілося їх. За понад 10 грн. за один кг краще купити кілька кілограмів наших яблук, і не зробити цього просто гріх перед самим собою.

Звіряюся зі складеним проектом переліку необхідного на столі. Вазочка з цукерками там має бути? Так, значить іще десь 20 гривень. А торт? Краще за наполеон важко щось придумати, тим паче він дуже дешево обходиться. Отже, пачка маргарину – більше 3 грн., борошно і цукор уже не рахую, знадобиться й масло для крему (100 г – 3.50 грн.), а молоко дешевше купити на ринку (4 грн. за літр).
Тепер маршрут проляже на ринок у м'ясні ряди.

Домашнє м'ясо 48 грн. за один кілограм, а продаю за 45 грн. Трішки дешевше правлять за биток. Дехто полюбляє засмажити в духовці птицю. «155 грн.» цінник на десь під чотири кілогрми тушці індички та й пішла з того ряду. А ще ж курячі яйця! За них 7.80 грн.

Ну і наостанок свіжа риба. Ось тут відчувається дешевизна: невеликий товстолобик – 5 грн. за один кг, великий коропчик – 15 грн. за один кг.

А тепер виведемо приблизу калькуляцію для зустрічі Нового року. До суми пляшок із рідинами – 76 грн. – додаємо ще майже 250 грн. І зі скромними, мінімальними витратами маємо приблизно 330 грн. Що ж ви хочете, зараз лише мисочка улюбленого багатьма українцями салату олів'є обійдеться більше, ніж у 20 грн., оселедець під шубою – майже 12 грн., а торт наполеон, спечений удома, – у 15 грн. Якщо ж ще холодець, котлети, червона ікра або печінка тріски… Усі ці суми наводять на гіркі роздуми про те, що зможе собі дозволити для зустрічі Нового року літня людина з мінімальною пенсією 544 грн., яка, швидше за все, думає не про святкові наїдки, а про те, щоб були гроші розрахуватися за комунальні послуги за грудень. Або люди, які через кризу сидять у неоплачуваних відпустках. А першого січня свята тільки розпочинаються. І грошей має вистачити і на подарунки під ялинку дітям, онукам чи батькам, і на Святвечір, і на Різдво, і вечірникам, і на зустріч старого Нового року… А взагалі, хіба головне для свята – щедро накритий стіл? Головне – це стан душі, настрій. От якраз вони й допоможуть пережити кризу. Пам'ятаєте, побутував же такий вираз: «Пережили дефіцит, переживемо й достаток…»