весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону

Розділ: новини стисло
Дата: 18 квітня 2007 року
Документ знаходиться за адресою:
http://old.kirovograd.net/shortly/2007/4/18/rozsekrechena_pamjаt.htm
Розсекречена пам'ять. Відкриття виставки архівних документів про голодомор 1932 – 1933 років «Розсекречена пам'ять» відбулося нещодавно у Кіровоградському обласному художньому музеї.

На Кіровоградщині виставка експонується до сьогодні з метою ознайомити громадськість з додатковими документальними свідченнями про голодомор 1932-1933 років, надати можливість на основі першоджерел сформувати особисту думку про цю страшну трагедію.

У відкритті виставки взяли участь заступник голови Кіровоградської обласної державної адміністрації В.Демченко, заступник голови обласної ради Я.Бондар, начальник Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області В.Кобильчак, начальник управління культури і туризму облдержадміністрації Н. Овчаренко, були присутні працівники установ та організацій, члени громадських організацій та представники засобів масової інформації.

Організаторами виставки на Кіровоградщині є Галузевий Державний архів Служби безпеки України, Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області, Кіровоградська обласна державна адміністрація, управління культури і туризму Кіровоградської облдержадміністрації та Кіровоградський обласний художній музей.

Відкриваючи виставку, В.Демченко наголосив, що в історії двадцятого століття голодомор 1932-1933 років займає особливо трагічне місце. За його словами, масове знищення українського народу підірвало самобутність нашої нації. Сьогодні неможливо осягнути всю глибину трагедії, однак представлені документи говорять самі за себе. Також В.Демченко наголосив, що обласна влада приділяє значну увагу донесенню до громадськості правди про голодомор, оскільки цей злочин проти українського народу не може бути безкарним. Сьогодні в області триває робота з укладання реєстру жертв цієї трагедії, проводяться мітинги, акції із вшанування пам'яті постраждалих, ведеться інформаційна робота. Завершуючи свій виступ, заступник голови обласної державної адміністрації зазначив: "Ми зобов'язані виховувати патріотизм та співчуття в душах українців, адже вшановуючи пам'ять своїх рідних, ми стверджуємо своє право на життя".

Варто зазначити, що виставка набула всеукраїнського значення (експозиція уже побувала у містах Києві, Харкові, Донецьку, Луганську, Сумах, Полтаві, Чернігові, Черкасах). Вона презентує надані Галузевим Державним архівом Служби безпеки України архівні документи радянських органів державної безпеки, що висвітлюють голодомор 1932-1933 років. Відвідувачам виставки представлені ілюстровані стенди з архівними матеріалами радянських органів держбезпеки, що стосуються трагічних подій української історії: накази, директиви, оперативно-статистичні звіти Державного політичного управління УРСР про репресії проти селянства, карні справи жертв політики сталінського режиму, фрагменти документальних фільмів про голодомор та інші матеріали.

Документи цієї виставки – це лише невелика частина писемних свідоцтв про страшні події голодомору 1932-1933 років. Всього в експозиції представлено близько 130 розсекречених архівних документів. Доповнюють їх фотографії та свідоцтва очевидців, листи селян, червоноармійців.

Після відкриття виставки у приміщенні Кіровоградського обласного художнього музею відбувся тематичний круглий стіл» за участю організаторів виставки, науковців, представників громадських організацій та засобів масової інформації.