весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону весь Кіровоград - головний інформаційний ресурс регіону

Розділ: наука і культура
Автор: Дмитро Шульга, "весь Кіровоград"
Дата: 22 лютого 2008 року
Документ знаходиться за адресою:
http://old.kirovograd.net/science_culture/2008/2/22/darinka_z_rodu_divakiv.htm
Даринка з роду диваків
Коли одна моя знайома побачила нову книгу Тетяни Щербаченко «Пуп Землі, або Як Даринка світ рятувала» із серії «Сучасна дитяча проза» видавництва «Грані-Т», вона поцікавилася, чи це раптом не нова варіація «Маленького принца» Екзюпері.

Дійсно, так можна подумати, глянувши на обкладинку, де гарненька дівчинка, сидячи поруч з котом, замріяно дивиться на Місяць (останній трохи-таки схожий на планету Маленького принца, як її зображував сам де Сент-Екзюпері). Проте, як на мій погляд, головна героїня оповідань Тетяни Щербаченко зовсім і не схожа на Маленького Принца. Хіба що Даринка також маленька.

Нехай дівчинка у першій новелі, яка і дала назву книзі, ніби рятує світ (уві сні), але у решті оповідань з нею трапляються цілком «приземлені» пригоди. То Даринці спаде на думку стати винахідницею і вона придумає, як уповільнити час; то під час літніх канікул у селі дівчинка вирішить бути «ближчою до народу», самотужки візьметься за випасання поросяти, скориставшись дідусевою краваткою замість повідка, і врешті-решт мало не зіпсує весілля у сусідів. А то взагалі не «по-маленькопринцівськи» Даринка нападе з пакетом борошна, парасолькою і ковдрою на нового сусіда, прийнявши його за маніяка. Як міркує сама юна героїня, таких історій не показують навіть у найвигадливіших серіалах, що їх полюбляють бабусі.

Оскільки дуже часто доводиться чути скарги, що, мовляв, підростаюче покоління дуже мало знає, то Тетяна Щербаченко не тільки розважає юних читачів веселими оповідками, але й роз'яснює деякі факти як і зі сфери, як говориться, «загальних знань» (наприклад, що спільного у відрослої після скошування трави та столиці Канади), так і з царини більш практичних умінь (як може трапитися, що курка раптом поводитиметься як півень тощо).

Адже, як пише сама авторка, «діти – це точнісінько такі ж люди, як і дорослі, але... не зовсім... Діти можуть багато чого, про що дорослі забули, як тільки виросли». Тому ми вирішили дізнатися думку щодо цієї книги безпосередніх адресатів – майбутніх дорослих і звернулися до нашого постійного книжкового експерта Каті Бондаренко. Ось її враження:

«Шановна пані Тетяно! Починаючи читати Вашу цікаву й захоплюючу книгу «Пуп Землі або Як Даринка світ рятувала», мені все ж таки не було зрозуміло, але потім я побачила, що ця дівчинка Даринка хитруля і вередуля, але у той же час цікава, мила дивачка. Читаючи цю книгу, я зрозуміла, якими можуть бути маленькі дитячі вигадки. І зробила для себе висновок, що із себе являє жінка і жіночий характер взагалі. Дивачка Даринка дуже розумна та винахідлива дівчинка, котра вчиняла так, яка вважала за потрібне, але це були вигадки, дитячі вигадки. Тож пишіть Ваші твори та висловлюйте у книжках ті думки, які приходять до Вашої розумної голови!»